вторник, 24 август 2010 г.

Какво трябва да бъде разстоянието между септичната яма и системата за пречистване?

Вече все по-широко става използването на системи за пречистване на вода, и то не само от къщи, които се намират извън града.

Тези системи по принцип са икономични и ефективни. При все това, септична система трябва да се проектира, инсталира и поддържа по начин, който да е безопасен за вашето здраве. Затова се доверете на добри специалисти, за да не се наложи едно нещо да го правите два пъти.

Въпреки че в своята същност септичната яма е една добре функционираща система, възможно е недоброто й изграждане или експлоатация да представлява не малък риск. Ще го повторим – за този процес е най-добре да се доверите на специалисти. Една недобре изградена операционна система е потенциален източник на болестотворни бактерии, вируси, химикали и нитрати. Ако значителни количества на някои от тези вещества попадне във водата за пиене, те могат да доведат до здравословни проблеми за вас, вашето семейство, вашият домашен добитък, или евентуално и за вашите съседи. Една добре проектирана и функционираща септична система е в състояние да се справи отлично с вредните бактерии.

За да се избегнат някои проблеми, инсталирайте си правилно септичната система и я поддържайте добре. Редовното изпомпване на септичната яма прави работата й гладка и удължава живота на системата. Вашата септична система ще работи по-добре и ще се нуждае от по-малко поддръжка, ако се намали размерът на отпадъчните води и твърдите вещества, като например хранителни отпадъци, хартия, кърпи и други боклуци, влизащи в системата.

За да запазите качеството на питейната вода, изберете си надеждна септична система, както и пречиствателна станция, която е съобразена с всички съвременни изисквания. Изолирайте добре и разположете сравнително далеч всички потенциални източници на замърсяване доколкото е възможно, разбира се. Септичните ями се инсталират най-малко на метър и половина от дома. Полетата на които става изтичането на резервоара трябва да бъдат най-малко на три метра от пречиствателната станция. Преди да инсталирате нова септична система, свържете се със здравния отдел за евентуални допълнителни изисквания.

Не забравяйте, че ако големи количества от някои от тези замърсители попаднат във водата за пиене, те могат да доведат до здравословни проблеми за вас, вашето семейство, вашите домашни любимци и животни, или съседи. В най-общ смисъл, от системата за пречистване до септичната яма трябва да има разстояние от 50 до 100 метра. Това важи и за съхранението на някои потенциални източници на замърсяване, които биха могли да попаднат в близост до местата на които се изливат подземните води.
Грижи за септичната яма, които ще ви улеснят живота

Количеството на водата, използвана в дома, се е увеличил драстично през последните 20 години. Какво да направим, за да улесним работата на нашата пречиствателна система и септична яма? Няколко дребни съвета ще ви помогнат не само в тази насока, но и в цялостно овладяване на „водните стихии“ във вашия дом. Помнете, че водните ресурси намаляват. Дайте своя принос с икономичното им и разумно използване.


  • Проверете всички кранчета във вашия дом. Вижте дали някое не изтича. Елиминирайте течовете с навременен ремонт. Особено внимателно проверете дали всичко е наред с вашето тоалетно казанче. Много често се получава изтичане от уплътненията, които след определен период от време се нуждаят от подмяна.

  • Използвайте аератори на крановете и по-слаба струя от душа , за да имате по-ниска консумация на вода. Така наречените Power-душове просто увеличаване на обема на използваната вода, а в същото време изпълняват същата функция.

  • Не пускайте съдомиялната машина, ако е пълна наполовина.

  • Тоалетните консумират над 35% от всичката вода, която ползваме в дома си. Всичко, което излиза от нашата тоалетна е онова, което може да претовари системата. На пазара вече се предлагат казанчета, които работят добре с по-малко количество вода, съществуват и препарати, които спомагат за предварителното разтваряне на нечистотиите – ползвайте си.

  • Ако имате септична система помислете за мястото, на което ще я разположите. Колкото по-далеч е от дърветата, които имате на двора си, толкова по-добре.

  • Предотвратете също така щетите, които могат да ви причинят новопосадените дървета. Ако планувате да имате овошки в двора си, разположете ги поне на метър разстояние от системата.

  • Дървета с много агресивни корени, като върби и тополи, трябва да бъдат още по-далеч от системата.

  • Не използвайте тоалетна и мивка като кошче за отпадъци.

  • Не изхвърляйте НИКОГА в канала пелени за еднократна употреба, дамски превръзки, тампони, хартиени кърпи, кърпи за лице, утайка от кафе и цигарени фасове. Те ще запушват вашата септична яма по-малко време, отколкото може да си представите.

  • Не инсталирайте машина за отпадъци, тъй като тя може да удвои размера на твърдите вещества, влизащи в септичната яма.

  • Бъдете разумни с почистващите и дезинфекционни продукти, не ги изливайте толкова щедро в мивката Прекомерната им употреба ще убие полезните бактерии в септичната яма.

  • Внимавайте да не попадат мазнини или масло в мивката. Избършете мазните съдове с хартиени кърпи, преди миене.

  • Мазнините пречат на почвата да поема течности. Освен това те са и главен виновник за лошата работа на септичните резервоари.

  • Лакове, разредители на бои, моторни масла, бензин и други подобни химикали ще съсипят вашата септична система, защото не могат да се разтворят или по-скоро разбият лесно от бактериите в системата. Освен това те ще замърсят и подпочвените води.